Czym jest próchnica i jak jej zapobiegać?

maj 18, 2022 by

Czym jest próchnica i jak jej zapobiegać?

Próchnica to choroba zakaźna zębów. Przez brak higieny lub nieprawidłowe mycie zębów, powstaje na nich płytka nazębna, która wchodzi w reakcję z cukrem z pożywienia i osłabia szkliwo. Szacuje się, że dentysta Kraków diagnozuje problemy z próchnicą u zdecydowanej większości przyjmowanych pacjentów.

Jak szybko rozwija się próchnica?

Próchnica nie pojawia się z dnia na dzień. Zazwyczaj potrzeba kilku miesięcy zaniedbań, by mogła się rozwinąć. Nieco inaczej jest u pacjentów cierpiących na niedobór śliny, ponieważ to może przyczyniać się do namnażania bakterii, powodować halitozę i inne dolegliwości jamy ustnej.

U dzieci próchnica może rozwinąć się znacznie szybciej, dlatego też zaleca się, by dentysta Kraków oglądał ich zęby co pół roku (u dorosłych pacjentów wystarczy raz na rok). Dorośli pacjenci, którzy usuną wszystkie ubytki i będą we właściwy sposób myć zęby, mogą zatrzymać rozwój próchnicy.

Jak zapobiegać próchnicy?

Kluczem jest właściwa higiena zębów: mycie, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej i nitkowanie. Warto również co pół roku skorzystać z usługi piaskowania zębów i usuwania kamienia. Te profilaktyczne zabiegi poprawią również wygląd zębów.

Do mycia należy wybierać pastę z fluorem (standardowo pasta zawiera od 1000 do 1500 cząstek fluoru na milion części – ppm). Osoby z nadwrażliwością mogą wybrać pastę ziołową. Na rynku dostępne są również specjalistyczne produkty dla pacjentów cierpiących na paradontozę, czy noszących aparat ortodontyczny. Jeśli chodzi o szczoteczki – dominuje pogląd, że najskuteczniejsze są te soniczne.

Używanie płynu do płukania jamy ustnej pomoże pozbyć się bakterii pozostałych po szczotkowaniu (np. tych z języka) a nitkowanie wyczyści przestrzenie między zębami, gdzie nie dociera szczoteczka.

Znaczący wpływ na rozwój próchnicy ma dieta – słodkie pokarmy i napoje sprzyjają namnażaniu się bakterii próchniczych. Przy zachowaniu rygorystycznej higieny można uniknąć tej choroby, natomiast z wiekiem szkliwo staje się na tyle osłabione, że zmiany w zębach mogą się pojawiać. Podobnie jest chociażby u kobiet w ciąży i karmiących – wtedy kłopoty z zębami mogą się nasilać.

Próchnica to choroba zakaźna, więc przenosi się z człowieka na człowieka. Trzeba o tym pamiętać i nie korzystać z czyjeś łyżeczki (uwaga na oblizywanie łyżeczki, którą karmione jest dziecko lub jego smoczka), czy szklanki. W ślinie, która na nich pozostanie, mogą znajdować się bakterie próchnicy. Podobnie rzecz ma się z całowaniem – i to już ostatni powód, dla którego warto dbać o zęby – dzięki temu nie narazi się innych na ból związany z rozwijającą się próchnicą.

Related Posts

Tags