Kiwi – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie

mar 7, 2021 by

Kiwi – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie

Kiwi jako owoc spożywany w Polsce jest od zaledwie kilkudziesięciu lat, jednak ta azjatycka roślina szybko zadomowiła się w naszym kraju. Niektóre jej odmiany są nawet z powodzeniem hodowane w polskich ogrodach. Aktinidia – bo tak brzmi właściwa nazwa tego owocowego pnącza – wydaje słodko-kwaśne, niewielkie owoce pokryte meszkiem, które niezwykle cenione są z powodu swoich właściwości zdrowotnych.

Kiwi – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie

Kiwi to prawdziwa bomba witaminowa, która zawiera więcej witaminy C niż porzeczki czy cytrusy. Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i odpowiada za wiele ważnych czynności życiowych. Umożliwia prawidłowe działanie układu krwionośnego oraz bierze udział w budowaniu odporności. Owoc ten świetnie sprawdzi się u osób na diecie odchudzającej: jest niskokaloryczny, a z powodu dużej ilości błonnika i wody świetnie reguluje pracę układu pokarmowego. Kiwi zawiera bardzo dużą ilość potasu, który odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych i również z tego powodu owoc ten polecany jest osobom cierpiącym na zwiększone ciśnienie krwi. Kiwi powinny również spożywać kobiety w ciąży – owoce zawierają dużą ilość kwasu foliowego, który zapobiega powstawaniu wad rozwojowych u płodu.

Kiwi – jak je jeść?

Kiwi najczęściej spożywane jest na surowo – aby cieszyć się jego specyficznym, kwaskowatym smakiem warto wypróbować prosty przepis na sałatkę owocową. Owoc ten świetnie nada się również jako składnik odżywczych koktajlów. Wystarczy zblendować dwa owoce z 250g świeżego szpinaku by powstał pyszny, orzeźwiający koktajl, który zasmakuje nawet największym przeciwnikom specyficznego smaku szpinaku. Kiwi doskonale sprawdzi się do przyrządzania pysznych, letnich deserów m.in. galaretek, domowych lodów i sorbetów oraz deserów na bazie słodkich serków, kremów i bitej śmietany. Owocu możemy używać też jako składnik lekkich sałatek na bazie miksu sałat, orzechów i daktyli oraz sezonowych warzyw i innych owoców.

 

Related Posts

Tags