Mała, ale ważna- tarczyca

kwi 3, 2018 przez

Mała, ale ważna- tarczyca

Tarczyca to stosunkowo niewielki, ale niezwykle istotny dla normalnego funkcjonowania organizmu gruczoł. Wydzielane przez niego hormony mają realny wpływ na prace niemal każdej nawet najmniejszej komórki ciała. Jeśli w obrębie tego malutkiego narządu zaczną występować jakieś zakłócenia, ciało z pewnością zacznie odmawiać posłuszeństwa.

Co to jest

Maleńki gruczoł umiejscowiony jest tuż pod krtanią, a więc co za tym idzie w przedniej części szyi. Tarczycę budują dwa płaty złączone ze sobą przez wąską cieśninę. Jej głównym zadaniem jest produkcja hormonów, które regulują mnóstwo procesów zachodzących w ciele człowieka. Biorą one czynny udział w metabolizmie, warunkują prawidłowość czynności narządów płciowych. Prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo- naczyniowego w dużej mierze uzależnione jest od pracy tarczycy właśnie.

Dlatego regularnie badania profilaktyczne stanu, w jakim znajduje się tarczyca są najlepszym sposobem za zachowanie zdrowia. Podstawowym badaniem, jakie wykonuje się w celu diagnozowania zaburzeń pracy gruczołu jest poziom TSH. Następnie bada się poziom FT3 i FT4.

Hormony te mają swoje ścisłe rany, jeśli chodzi o ich poziom w organizmie zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jeśli chcesz określić, czy wyniki twoich badań są w normie, bardzo dobrze abyś skorzystał z dostępnego w sieci wynalazku, jakim jest kalkulator hormonów.

Objawy nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy są niezwykle rozległe i mogą nieść za sobą mnóstwo chorób towarzyszących. Bardzo często, ale nie zawsze objawia się to powiększeniem samego gruczołu, pojawianiem się guzków, lub bolesnym zapaleniem.

 

Podobne

Tagi