Witamina z grupy b, której możesz nie znać

lip 5, 2019 przez

Witamina z grupy b, której możesz nie znać

Każdy z nas nieraz słyszał o witaminach z grupy b. Najpopularniejsza z nich to witamina b12. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niemniej ważna jednak często niedoceniana jest witamina b3.

Niezwykła witamina

Witamina pp, czym jest i dlaczego jest taka ważna dla naszego organizmu? Witamina pp czyli inaczej niacyna bądź witamina b3. Wspiera pracę naszego mózgu oraz pomaga w sprawnym działaniu układu nerwowego. Znana jest ze swoich właściwości zmniejszających poziom lęku i stresu. Może być pomocna uzupełniając terapię stosowaną przy depresji i innych zaburzeniach natury psychicznej. Uważa się, że pomaga również zwiększyć pewność siebie i zapobiega depresji.

Kto powinien suplementować

Witamina b3 występuje naturalnie w większość produktów spożywanych przez nas w codziennej diecie. Bogate w nią jest przede wszystkim mięso i wyroby z niego przyrządzone. W celu uzupełnienia niedoborów warto spożywać szczególnie kurczaka i indyka oraz ryby takie jak mintaj czy dorsz. Na przekąskę dobrym pomysłem będzie sałata z dodatkiem szpinaku i orzeszków ziemnych. O suplementacji powinni pomyśleć szczególnie pacjenci z problemami jelitowymi, objawiającymi się zaburzeniami wchłaniania. Choroby przewlekłe również mogą sprzyjać niedoborem. Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór b3 warto przedyskutować ten problem z lekarzem.

Nieprzyjemne skutki niedoboru

Do objawów niedoboru niacyny należą bóle głowy oraz problemy skórne. Skóra swędzi, jest zaczerwieniona, mogą pojawić się bąble. Często odczuwane jest również przemęczenie i zaburzenia koncentracji.

 

Podobne

Tagi