4 miesiąc ciąży
Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi trymestr, w którym kobieta przestaje powoli odczuwać dolegliwości związane z początkowym okresem ciąży. W tym czasie dochodzi również do wielu zmian dotyczących budowy jak i aktywności malucha.
Zmienia się wzrost długości ciała płodu – w pierwszym tygodniu czwartego miesiąca ma 7cm, natomiast w ostatnim aż 25cm. Wzrasta także masa ciała z 14 gramów na 200 gram. Pojawiają się linie papilarne na palcach, a także działają bardzo ważne organy, takie jak tarczyca. Wzrasta również ilość wód płodowych, które są naturalnym środowiskiem dla dziecka. Chronią go nie tylko przed różnego typu wstrząsami, ale również dostarczają wielu składników odżywczych niezbędnych mu do życia. Wykształca się śluzówka żołądka, a także rozpoczyna się proces produkcji enzymów trawiennych.
Następuje także rozwój układu nerwowego w szczególności mózgu, zewnętrznych narządów płciowych, dzięki czemu można sprawdzić za pomocą USG płeć dziecka. w 4 miesiącu ciąży dochodzi przede wszystkim do złagodzenia wcześniejszych dolegliwości takich jak nudności czy wymioty. Następuje też znaczny wzrost apetytu, a także pojawiają się tak zwane różne smaki. Kobiety w tym czasie mają ochotę na dziwne połączenia słodyczy z kwaśnymi lub słonymi potrawami. Rzadko w czwartym miesiącu, kobiety mogą poczuć wyraźne ruchy swojego dziecka. Są to raczej tak zwane motyle w brzuchu, związane z aktywnością malucha, które są niwelowane przez dużą ilość wód płodowych. Dziecko porusza się głównie wczesnym rankiem, a także wieczorem i po spożyciu przez matkę różnego typu posiłków. Najmniej aktywne dziecko jest w ciągu dnia. W czwartym miesiącu ciąży piersi kobiety stają się jeszcze bardziej pełne niż wcześniej, a naczynia krwionośne są bardzo dobrze widoczne spod skóry. Ponadto brzuch również staje się coraz bardziej wyraźnie zaokrąglony. Rozciągająca się skóra w tych miejscach może prowadzić do występowania rozstępów. Jeśli chcemy uniknąć uporczywych blizn, warto dbać o swoje ciało od samego początku ciąży.