Jak zajmować się suczką podczas cieczki?

cze 19, 2017 przez

Jak zajmować się suczką podczas cieczki?

Opieka nad psią samiczką nie należy do najłatwiejszych zadań z którymi mierzy się właściciel psa. Szczególnie wtedy gdy dostaje ona pierwszą cieczkę. Kiedy po 6-12 miesiącach osiągnie dojrzałość płciową, każdy właściciel powinien być już merytorycznie przygotowany do tego w jaki sposób postępować, jakie czekają go trudności oraz powinien wiedzieć podstawową rzecz – ile suka ma cieczkę.
Najważniejszą rzeczą o której należy pamiętać to to, że nie należy dopuścić do zapłodnienia podczas pierwszej cieczki. A to dlatego, ponieważ młoda suczka nie jest jeszcze na tyle silna, aby utrzymać ciąże i zmierzyć się z trudami psiego macierzyństwa. To okres wyjątkowo ciężki nie tylko dla suczki, ale szczególnie dla jej właściciela.

 

Zwierzęcy instynkt wtedy jest na tyle silny, że często motywuje sukę do ucieczki, natomiast silnej determinacji samców, może nie zatrzymać słaby płot w ogrodzie. Najlepiej wtedy trzymać suczkę w domu, a na spacery niech chodzi z silnym dorosłym, który w razie niechcianych kontaktów będzie w stanie odpowiednio zareagować.
Weterynarze często zalecają sterylizację. Warto się nad nią zastanowić, ponieważ przynosi dużo korzyści. Zwierzę staje się bardziej potulne i usłużne, a zahamowany instynkt który występowałby w czasie rui pozwala łatwiej zapanować nad psem.