Czy płytki na płycie osb się sprawdzą?
Płyta OSB to materiał budowlany używany także w branży meblarskiej, który jest na przykład doskonałym podkładem pod wiele rodzajów gotowych podłóg, w tym również pod płytki ceramiczne. Przed przystąpieniem do tego rodzaju prac, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wykonanie i przygotowanie podłoża, aby uniknąć ewentualnych kosztownych zniszczeń lub uszkodzeń.
Planowanie i cierpliwość to pożądane cechy podczas tego typu robót. A wraz ze wskazówkami umieszczonymi w tym artykule pomogą zainstalować wysokiej jakości podłogę, z płytkami i płytą OSB. Poza radami z atykułu, trzeba także zawsze stosować się do instrukcji instalacji producenta i zaleceń Stowarzyszenia Płytek Ceramicznych.
Bezpieczna instalacja płytek jest, gdy płytki ceramiczne zostaną ułożone na płytach podkładowych OSB 23/32″, gdzie panele będą podparte 16″ rozstawem legarów. Producenci płytek ceramicznych zalecają, aby ugięcie systemu podkładu było ograniczone do nie więcej niż span/360 pod całkowitym obciążeniem.
Głębokość, rozstaw i ugięcie legarów mogą się różnić w zależności od rodzaju stosowanego produktu, a także wszelkich obciążeń, jakie system będzie musiał przenosić. Ze względu na to, przed przystąpieniem do montażu systemu podkładowego koniecznie trzeba za każdym razem skonsultować się z producentem płytek i projektantem. Dlaczego? Ponieważ projektant weźmie pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na obciążenia martwe i żywe, aby ustalić, jakie są wymagania dotyczące systemu podłogowego.
Ważne jest również, aby pamiętać, iż podczas instalacji systemu podkładowego z płyty OSB, trzeba sprawdzić, czy legary są kwadratowe i równe. Poza tym, warto ustawić również wytrzymałość płyty prostopadle do legarów. To zapewni optymalną sztywność całego systemu podłogowego i zminimalizuje ryzyko pękania płytek.
Panele OSB muszą być odpowiednio rozmieszczone, a to oznacza, że trzeba zachować wymagane 1/8″ odstępów na końcach paneli. Tak zachowany odstęp jest w stanie umożliwić rozszerzanie się płyt w wyniku zmian warunków wilgotnościowych i zapobiegnie późniejszym wyboczeniom i nierównościom podłogi.
Aby zapewnić długowieczność podłogi z płytek ceramicznych, trzeba pamiętać o tym, aby system podłoży był tak sztywny, jak to tylko możliwe. Przygotuje się to używając grubszych paneli podłogowych, stężenia krzyżowego i podkładu z bliższym wzorem mocowania. Nałożenie kleju na legary i niewielki pasek w rowku także przyczyni się do poprawy sztywności systemu podkładów.